Elhunyt Ráday Mihály Kossuth-díjas, Balázs Béla-díjas rendező, operatőr. A közismert városvédő, Budapest díszpolgára 79 éves korában súlyos betegségben pénteken halt meg. A Civil Idő különkiadásában, valamint fotósorozatunkkal rá emlékezünk.
Ráday Mihály az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar-művészettörténet szakán szerzett diplomát,
majd elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr, később a rendező szakát. 1968-tól a Magyar Televízió operatőre, főmunkatársa volt. Operatőrként számos film művészi megformálása fűződik nevéhez. Talán a legismertebb a ma is újra meg újra vetített Keménykalap és krumpliorr című gyermekfilmsorozat.
A tévénézők mégis leginkább az 1979-től 2010-ig általa szerkesztett és vezetett, a műemlékvédelem jó és rossz példáival foglalkozó Unokáink sem fogják látni című városvédő tévéműsorból ismerték meg, amelynek operatőre is volt.
1985-től 1990-ig a Fővárosi Tanács, 1990 és 2002 között a Fővárosi Közgyűlés tagja volt. Meghatározó szerepet játszott a város “műemléki alapjának” és “helyi értékvédelmi rendeletének”, helyreállításokat támogató pályázati rendszerének kidolgozásában.
Megszervezte egyebek között az Andrássy út kandelábereinek, a Lánchíd és az Alagút címereinek cseréjét, elindította Róth Miksa egykori házának emlékmúzeummá alakítását.
Kandelábert vegyenek…
Azon gondolkozom, lehetne-e kondelébereket állítani Budapesten adományokból? Az öntöttvas elemek, a kovácsoltvas részek, a csövek, a korszerű nátrium izzókkal világító, de eredeti stílusú lámpafejek, a kábelezés, tehát egy komplett kandeláber felállítása ma is majdnem kétszázezer forint. Ilyesmire nem telik a fővárosnak.
Vajon várható-e néhány nagyüzem segítsége az öntöminta készítésében, az öntéshez szükséges vas beszerzésében, az acélcsövek gyártásánál? Ilyen segítséggel letornázható lenne a darabonkénti ár.
Lesz-e adakozási kedv, hogy ha réz-, vagy bronztáblákon megörökítjük annak az embernek, családnak, brigádnak, szövetkezetnek, vállalatnak, intézménynek anevét, aki — hozzájárulásával — szépítette a fővárost, segített a helyreállításban? Az egykori Andrássy út közvilágításának a mai igényeket is kielégítő helyreállítása érdekében eladó tehát 200felállítandó kandeláber… A vevő neve és a vele egyeztetett adományozó szöveg pedig táblán hirdeti majd a nagylelkű gesztust magán az oszlopon.
(Ráday Mihály értekezése a Magyar Nemzetben, 1987-09-26 / 227. szám)
Ő szervezte meg a “városvédő fotózást”, amelynek eredménye számtalan fénykép és egy könyvsorozat lett. Írásaiból több könyv jelent meg, több ezer fényképpel. Elnöke volt a Város- és Faluvédők Szövetségének is, a szervezet 2018-ban tartotta országos találkozóját Szombathelyen.
A Város- és Faluvédők Szövetsége (Hungaria Nostra) Országos Találkozó és Szakmai Konferenciáin több esetben Vas megyei vonatkozású szakembereknek adhatta át a Podmaniczky-díjakat Ráday Mihály.
A Város- és Faluvédők Szövetsége közreműködésével 2017-ben Szombathely adott helyet az országos városvédő tábornak a Szombathelyi Szépítő Egyesület szervezésében.
A H+ Média ekkor készített interjút Ráday Mihállyal, aki az akkor elhunyt Nagy György televíziós műsorvezetőre emlékezett – ezek a gondolatok ma is aktuálisak…