Dr. Mezey Barna, az ELTE leköszönő rektora szerint a polihisztor Gothard Jenő az egyetem emblematikus alakja.
A szombathelyi Városházán mutatták be „Az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium története képekben 1881-2016” című kiadványt, amelynek szerzői és szerkesztői a megfigyelőállomáson dolgozó csillagászok, akik nagy örömmel végezték ezt a munkát. A fotók egy jelentős részét az obszervatórium archívumából válogatták, illetve maguk fényképezték.
– Különösen büszkék lehetünk, mert azt a várost, amelynek csillagvizsgálója van, jegyzik a világban. Szombathelyen jelentős szellemi erőt képvisel a Gothard Asztrofizikai Obszervatórium. A kötet megjelenését két kerek évszám is aktualizálja: 2017-ben van az intézmény alapítója Gothard Jenő születésének 160. évfordulója, és az elmúlt évben ünnepelhettük az obszervatórium alapításának 135. jubileumát. Remélem, sikerül a tervünk, és a csillagvizsgáló visszakerülhet az eredeti helyére, a Gothard-kastélyba
– mondta köszöntőjében dr. Puskás Tivadar polgármester a könyvbemutatón.
– Az obszervatórium 1978 óta az Eötvös Loránd Tudományegyetem része, vagyis az ELTE azóta jelen van Szombathelyen, és elkötelezett abban, hogy a csillagvizsgálót fejlessze
– emelte ki beszédében Dr. Mezey Barna, az ELTE leköszönő rektora, hozzáfűzve, hogy Gothard Jenő polihisztor volt, több tudományággal sikeresen foglalkozott, eredményeit nemcsak itthon hasznosították, így méltán lehet az ELTE emblematikus alakja, hiszen az egyetemre is jellemző ez a multidiszciplinaritás és nemzetköziség. Amint mondta, ez a könyv utánozhatatlan élményt nyújt, mert tudást is lehet belőle szerezni, és élvezettel lapozgatni is érdemes.
Dr. Fűzfa Balázs irodalomtörténész, az ELTE SEK oktatója moderátorként Gothard Jenő innovatív személyiségét ragadta meg. Tanítványai – Rozmán Kristóf és Luthor Katalin – segítségével versekből, dalból szőtt hidat a természettudományok és a bölcsészet közé, csillagokat idéző költői képekkel vezetve be a csillagászok szakmai mondandóját.
A szerzők dr. Jankovics István, dr. Kovács József, dr. Szabó M. Gyula és dr. Vincze Ildikó voltak. Vetített képes prezentációkkal idézték fel a könyv tartalmát, azt a számtalan történeti és jelen vizsgálati érdekességet, amivel a csillagászok foglalkoznak. A megszólalók között volt a könyv felelős kiadója, dr. Szabó M. Gyula, az obszervatórium igazgatója is, aki arról beszélt, az igazi csillagász számára nem az a kérdés, milyen átmérőjű a távcső, hanem az, hogy milyen közel van az ágyához, mert olyan gyakran fogja használni. Hangsúlyozta: az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium munkatársainak ágyához nagyon közel van a távcső. Egy másik bemutató során, amely egyben fotótörténeti kuriózum is volt, dr. Kovács József azt érzékeltette, hogy a maga korában a maga eszközeivel – a mai képekkel összehasonlítva is – milyen pontos felvételeket készített Gothard Jenő az univerzum egyes jelenségeiről, aki úttörő volt a hullócsillagok, üstökösök fényképezésében.
Merklin Tímea
(szöveg/fotó)