Október 4-én emlékkonferenciát tartottak Szombathelyen gróf Batthyány Lajos, Magyarország első miniszterelnökének halálának 175. évfordulója alkalmából.
A rendezvény koszorúzással kezdődött a Batthyány-szobornál a 48-as téren, majd a Vármegyeházán folytatódott. A konferencián neves történészek, kutatók és szakértők tartottak előadásokat Batthyány Lajos életéről, politikai szerepvállalásáról és kulturális örökségéről.
A délelőtti szekcióban Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke, valamint Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója mondtak köszöntőt. Ezt követően Hernády Zsolt kutató Batthyány Lajos magánéletéről tartott előadást, míg Haris Andrea művészettörténész az ikervári kastély történetét ismertette. Melkovics Tamás, az ELTE BTK Történeti Intézet kutatója Batthyány közéleti szerepvállalását elemezte.
A délutáni szekcióban Erdődy Gábor, az ELTE BTK Történeti Intézetének professzora Batthyány Lajos külpolitikájáról tartott előadást, míg Hermann Róbert a Hadtörténeti Intézet és Múzeum képviseletében Batthyány börtönleveleit ismertette. Csorba László, a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatója Batthyány tudományos és kulturális örökségét vizsgálta.
A konferencia részeként múzeumlátogatást is szerveztek a Smidt Múzeumban, ahol Batthyány Lajos és a reformkor nagyjainak emlékeit tekinthették meg a résztvevők, Tangl Balázs vezetésével.
A rendezvényt a Savaria Múzeum és a Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Közalapítvány szervezte, együttműködésben Vas Vármegye Önkormányzatával és az MTA Vasvármegyei Tudományos Testületével. A programot a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Fotó: Orosz Zsuzsanna