„Hova menjünk május 1-én kirándulni? Az Oladi Kilátóhoz!” – olvashatjuk a Vasvármegye hír rovatában, 1938-ban.
Az egyesület meglepetésben részesítette mindazokat, akik május elsején felkeresték a kilátót. Hajnali 5 órától este 7 óráig minden 10. látogató ajándéktárgyat kapott, amelyeket szombathelyi kereskedők bocsátottak az egyesület rendelkezésére. A belépőjegy ára felnőtteknek 20 fillér, gyermekeknek 10 fillér volt akkor.
1939-ben az egyesület mindezt még tovább akarta fejleszteni. Felmerült ugyanis az a gondolat, hogy az oladi kilátó mellett, a város által megvásárolt területen egy különleges tájkertészetet hozzanak létre, amely Vas vármegye természeti értékeit mutatná be. Így az iskolások és a nagyközönség egy helyen láthatnák a tájat és annak növényvilágát, egyszerre szerezhetnének földrajzi, várostopográfiai és botanikai ismereteket. A kilátóhoz még egy másik létesítményt is kívántak kapcsolni: egy ródli- és sípályát a téli sportok idejére, melynek szegélyét különleges fenyők alkotnák, a egyúttal a kilátóhoz vezető utat.
Az 1940-es közgyűlésen Biczy Elemér ügyvezető igazgató adott tájékoztatást az elmúlt év eseményeiről. A kilátótornyot 900-an látogatták, sajnos a szombathelyi iskolák nem használták ki kellőképpen a torony adta lehetőségeket. Az állandó rongálásokra is felhívta a figyelmet, egy év alatta kilátó ablakait 13 alkalommal törték be, pedig toronyőrt is foglalkoztattak saját költségükre. Javasolták, hogy a bevételek fokozására „tárgysorsjátékkal egybekötött népmulatságot rendezzen az egyesület a kilátótorony mellett.” A torony átadásától különös figyelmet szenteltek az építménynek és minden további tervükben szerepelt, pl. a toronyhoz autóbuszjáratot akartak indítani.
Az oladi kilátót a szombathelyi honvéd állományparancsnokság bizonytalan időre és díjtalanul kérte a várostól „ a demokratikus honvédség törekvéseinek segítésére.” Határozat született, mely szerint a Szombathely közönségének tulajdonában lévő kilátót a fenti feltételek szerint átengedték részükre. Itt hangzott el, hogy
„a kilátót a Szombathelyi Szépítő Egyesület építette, amely egyesületet a Belügyminiszter úr feloszlatott. A feloszlatott egyesület vagyonjogi kérdésében a Belügyminiszter úr ezideig nem határozott.”
1985-ben működésének 100 éves évfordulójához érkezett a Szombathelyi Szépítő Egyesület. Az évfordulóra felújították a városi tanács segítségével és széleskörű társadalmi összefogással az egyesület megalakulásának 50. évfordulójára készült oladi kilátót. Kicserélték a tetőszerkezetet, időálló vakolattal látták el, villamossági berendezéseit felújították. A kilátóhoz két bekötőút, gyalogos feljáró készült, közelében új padokat helyeztek el.
Feldolgozás Vigh Kornél, a Szombathelyi Szépítő Egyesület ifjúsági tagozatának tagjának Város – és Faluvédők Szövetsége (Hungaria Nostra) “Fiatalok az épített és természeti környezet védelméért” című, 2014. évi pályázatra készített anyagából.
Manapság az Oladi Kilátó:
- Ilyen lett a megújított oladi kilátó (galéria)
- Kiállítás nyílt az oladi kilátóban (képriport)
- Folytatják az oladi kilátó felújítását
- Így szépült meg a 80 éves oladi kilátó (képsorozat)
Kép: a Berzsenyi Dániel Könyvtár képeslap- és fotótára