2014. március 14 – én pénteken a Savaria Múzeumban egy új rendezvénysorozat, a MUZEOMIX vette kezdetét, melynek első állomásán a nők játszották a főszerepet.
Tanai Ibolya, a Savaria MHV Múzeum sajtófelelőse, az est háziasszonya nyitotta meg a rendezvényt.
Nyitóbeszédében elmondta, hogy a rejtett érték kincs, és a múzeumban a tudás a falak között van, de most ezen az estén a tudomány a művészet és a gasztronómia is fontos szerepet fog játszani. A programon hat meghívott vendéggel beszélgetett.
Ferencz Eszter – restaurátor a Savaria Múzeum munkatársa
Az első vendég Ferencz Eszter restaurátor volt, aki 1996-ban teremőrként kezdett a múzeumban, majd ezután került a restaurátor műhelybe. Elmondta, hogy a mindenképp szakmát szeretett volna tanulni, és mivel a rajz és a művészet is érdekelte, ez a szakma került a központba. A restaurátor feladata az eredetihez legközelebb álló állapot elérése. A föld alól előkerült dolgok értékelhetővé varázslása sikerélmény. Kerámia, üveg restaurálásával foglalkozik. Egy történetében porcelán gyertyatartó diplomamunkaként való elkészítésének történetét is elmesélte.
Desics Györgyné – borász
A második vendég, Desics Györgyné borász Reziből, „Rizling országból” érkezett.
A kérdésre, miszerint vannak-e női borok, a következőképp válaszolt:
“A félédes borokat nevezik női bornak, de ezt sem lehet általánosítani, hiszen férfiak is vásárolnak ezekből. Viszont a hölgyek is egyre műveltebbek ezen a téren, hiszen már nem csak férfiak, hanem nők is szép számmal borászkodnak, ami talán annak is köszönhető, hogy nekünk, nőknek egy kicsit kifinomultabbak az érzékeléseink a „női megérzésünk” által.”
A Savaria Karneválon tavaly az év bora lett az ő pincészetükből kikerült Chardonnay, és médiabor is került már ki a pincészetükből.
Mi alapján választanak a nők bort?
„Talán azt mondanám, hogy az üveg és a címke alapján; hiszen egy esztétikus tervezésű üveg és címke mindenki számára csalogató.”
Szabó T. Anna – költőnő és Bálint Éva – Weöres Sándor színház színésznője
Mindketten erdélyiek, és a beszélgetésben is együtt vettek részt. Az első kérdés „testhezálló volt”: mit hoztak magukkal Erdélyből? A válasz: áhítatot és bizalmat.
A következő párhuzamosság az életükben az, hogy mindkettőjük párja Erdélyből származik, és a foglalkozásuk is ugyanaz, mint a házastársé. Mindketten megörvendeztették a közönséget egy mini előadással, ahol a költőnő egy saját verset, a színésznő pedig egy novellarészletet mondott el.
Kelbert Krisztina, történész, a Savaria MHV Múzeum történettudományi osztályának vezetője, a Híres nők könyvsorozat által ihletett kiállításban egy exkluzív tárlatvezetést tartott, majd Czenki Zsuzsannával folytatódott a beszélgetés. A Savaria MHV Múzeum igazgatóhelyettese, mint átlag turista járt-kelt a világban, három országban tett utazásának élményeiről hallhatunk. Irán, Burma, és Indonézia – ezen belül Bali – különleges világa volt terítéken. Az utóbbi országban értette meg legjobban azt, hogy mit jelent az hogy keleti és nyugati gondolkodás, valamint a nők helyzet milyen ezekben az országokban.
[box type=”note” align=”alignleft” ]Bődi Lívia / Simon Ádám[/box]