A zöld fenyőgally és a karácsonyfa már a századfordulótól a képeslapok leggyakoribb témája, holott ekkor hazánkban még alig ismerték a karácsonyfa állítás szokását. Bécsi közvetítéssel Németországból terjed el az arisztokrácia, majd a városi polgárság körében. A falvakban azonban csak a század elején és a két világháború közötti évtizedekben kezdték alkalmazni.A karácsonyi képeslapok legismertebb motívumai:
- havas téli táj
- fenyőgally csengettyűvel vagy gyertyával
- gyerekek fenyőfát visznek a havas tájon
- nők karácsonyi ajándékcsomagokkal és feldíszített fenyőfával
- gyerekek ajándékokkal megrakott szánkót húznak.
A karácsony Jézus születésének napja és a kereszténység legnagyobb ünnepe. Így érthető, hogy ennek ábrázolása és a vallásos motívumok -Szűz Mária Jézussal, pásztorok imádják a kisdedet, angyalok harangoznak – a karácsonyi lapokon jelennek meg legnagyobb számban.
A gyermekkel és állatokkal benépesített békét és nyugalmat árasztó téli táj hagyományos karácsonyi téma. Szerepel az ajándékokat hozó Télapó, Jézuska, angyal is. Az utóbbi évtizedek fényképes, csendéletszerű üdvözlőlapjait a karácsonyi fenyőágak, gyertyák, tobozok uralják. Újabban jelennek meg az ünnep vallási tartalmát feldolgozó jeles művészeti alkotások reprodukciói és a népszokások ábrázolása.
Napjainkban az üdvözlőlapok többnyire ismét borítékban kerülnek postázásra. A képeslapok átalakultak összehajtott kartonná, az első oldalon illusztrációval, a harmadikon szöveggel. Ezek természetesen nem képeslapok, bár azért gyűjteni lehet őket. A helytörténet mellett a másik legkedveltebb tematika a karácsonyi és újévi üdvözlőlapok.
Szöveg/Kép: Kőszegfalviné Pajor Klára