Elérkezett ismét augusztus 20-a, az államalapítás és államalapító Szent István király ünnepe, ami nem mellesleg az új kenyér ünnepe is, s volt idő, mikor a Magyar Népköztársaság alkotmányát is e jeles napon ünnepelték. Ezt az érdekes egyveleget adja vissza András Ferenc 1977-ben készült filmszatírája, a Veri az ördög a feleségét című film, melyről most az alábbiakban közlünk pár kevésbé ismert tényt.
1Sokáig úgy tűnt, hogy nem mutatják be a szakmai körökben hatalmas sikernek örvendő filmet,
mert a stúdióvezetők attól féltek, hogy a kor politikai elitje nem nézi majd jó szemmel a gyomorbajos miniszter megjelenését. Az elbeszélések szerint Kádár János és felesége épp a balatoni pártüdülőben nyaralt más vezetőkkel együtt, amikor levetítették nekik a filmet. A hatás épp ellenkezője volt a vártnak: a pártvezetőknek annyira tetszett a film, hogy zöld utat kapott a moziba.
2A film operatőre Koltai Lajos, a forgatókönyvíró András Ferenc és Kertész Ákos volt,
míg az író személyében Bereményi Géza vitte sikerre a szocializmus magyar valóságát bemutató alkotást.
– Hát olaszul gyóntam a vonaton, Vetró elvtárs! (id. Kajtár)
3Veszprém és Vas megyében is volt forgatási helyszín:
a Pityu házának jeleneteit Balatongyörökön, a családi kriptás, temetői jeleneteket Sümegen, a templomi és búcsúi képeket pedig Vasváron forgatták, az elmaradhatatlan tűzijáték felvételei pedig Budapesten készültek.
Kajtár Jolán: – De hisz emlékszem hogy volt egy nyugágyunk! (…)
Kajtár István: – jaaa, Amit itt hagytak a németek?
4A Kajtár-család házaként a révfülöpi Tabody-villa szolgált,
amely ma apartmanként üzemel. A RETRO Filmek Forgatási Helyszínei Facebook-oldal adminjai nemrég a helyszínen jártak, íme néhány kép kutatómunkájuk eredményéről, további képekért kattintson!
5Az alkotás több hazai díj mellett
1978-ban elnyerte a Karlovy Vary-i Filmfesztivál fődíját, valamint Hyeresben a Humor-díjat.
Kajtárné Margit: – Nem akarsz férjhez menni?
Kajtár Jolán: – Ééén? Ha majd megbolondultam…elég volt egyszer!
6A filmben Korda György többször is feltűnik:
először ajándéktárgyként jelenik meg az arcképe (Jézus arca mellett), majd a film végén a tévében énekel egy számot, amit a Kajtár lány hallgat.
Vetró lány: – Ma már minden jobb családnak van ilyen kriptája…
Vetró Géza: – Ne ízetlenkedj!
Vetró lány: – De a kripta most divat…
7Az aranylakodalmat ülő falusiak jeleneténél több szigligeti lakos is részt vett,
mint statiszta – derül ki az Index egyik Szigligettel foglalkozó topikjában, ahol pár évvel ezelőtt megpróbálták név szerint is beazonosítani a képkockákon feltűnő arcokat.
8A mafab.hu 2016-os listája szerint
– amely öt filmekkel foglalkozó oldal nézői átlagát vette figyelembe – a közönség körében ez a film a 70. legnépszerűbb illetve legkedveltebb.
9A Kajtár Istvánt alakító Szabó Lajos,
valamint az édesapját alakító Sarlai Imre sajnos már a nyolcvanas években, a Vetróné Irént alakító Spányik Éva pedig hat évvel ezelőtt hunyt el.
(ebéd után) – Margit, Margit…ez többet ért mint búcsúkor egy pofon! (Kajtár I.)
10A két közismert főszereplő, Pásztor Erzsi és Pécsi Ildikó
mellett valamennyi szereplő nyugdíjas éveit tölti, még a gyomorbajos minisztert, a Vetró elvtársat alakító Anatol Constantin is, aki már 98. életévét tapossa. Úgy látszik, meggyógyult a gyomorpanaszából…