“Vujity Tvrtko, az ATV műsorvezetője csapatával húsz év után visszatért az atomkatasztrófa sújtotta Csernobilba. És bár az HBO sikersorozata nagy érdeklődést váltott ki a témában, filmjében ő most a magyar szálakat szeretné bemutatni a katasztrófa körül.” De miről is szól a film?
1986. április vége. Az egész világ emlékszik a dátumra. Az egész emberiség emlékezni fog arra a napra. A katasztrófára. Csernobil egy olyan katasztrófa helyszíne, amely emberek és állatok, a természet életébe került. Nem beszéltek róla az emberek. Voltak akik közvetíteni akarták a veszélyt, magyar ember is volt közöttük. Bedő Iván, aki a Petőfi Rádión közzé tette a BBC által írt adatokat és másnapra annak nyomát sem lehetett találni, fegyelmivel is részesítették őt.
Voltak még magyar felelősei és résztvevői az eseménynek? Igen, voltak! Eddig senki nem beszélt róluk. Most Tvrtko megtette ezt. Felkereste csapatával az akkor kiküldött kamionsofőrök özvegyeit, sofőröket, professzorokat, kutatókat… Újságcikkekben keresgéltek és ellátogattak Csernobilba. Drámai képek, jelenetek. Szomorú, felejthetetlen pillanatok. Magányos ember, emberek. Szuvenír boltok. Katonák. Szarkofág. A halott települések sétánya. Elhagyatott épületek… A történelem része, amiről most már mi is tudhatunk.
A film igazságokon, tényeken alapul, ami a csernobili emberek, a csernobili magyar és ott élő hősök emlékét őrzi.